U okviru projekta „Život za dunavske jesetre“ snimljena su dva videa o identifikaciji jesetarskih vrsta, kako bi se predstavnicima institucija nadležnih za očuvanje i zaštitu ribljeg fonda pomoglo da razlikuju dunavske vrste jesetri, kao i vrste i hibride jesetri koji se uzgajaju u akvakulturi, te se nekad mogu zateći u Dunavu.
U pitanju su jedinstveni video snimci koji daju sveobuhvatan pregled glavnih karakteristika jesetri, uz stručno vođenje kroz njihovu identifikaciju.
Stručan vodič kroz oba videa je Tomas Fridrih, ihtiolog na Fakultetu za prirodne nauke i prirodne resurse Univerziteta u Beču i menadžer LIFE projekta za zaštitu kečiga. Snimanje je obavljeno u kontrolisanim uslovima u ribnjaku u blizini Beča, u saradnji sa WWF- om iz Austrije.
Kao što se u nekim delovima videa može primetiti, snimanje divljih životinja zna da bude izazov. Ekipa je imala zadatak da prikaže autohtone dunavske vrste jesetri, najzastupljenije hibride i alohtone vrste koje se mogu naći u donjem toku Dunava.
U videu „Identifikacija jesetarskih vrsta“ predstavljeno je pet jesetri koje žive u Dunavu – moruna, ruska (dunavska) jesetra, pastruga, sim i kečiga.
U drugom videu pod nazivom „Identifikacija hibridnih i egzotičnih vrsta jesetri“ predstavljene su hibridne i vrste koje nisu autohtone za Dunav: sibirska jesetra, bela jesetra, jadranska jesetra, bester (hibrid morune i kečige), kao i hibrid ruske jesetre i kečige.
Oba videa koristiće se prilikom treninga za jačanje kapaciteta predstavnika nadležnih organa zaduženih za sprovođenje propisa u oblasti zaštite ribljeg fonda, u četiri države u kojima se sprovodi projekat: Bugarskoj, Rumuniji, Ukrajini i Srbiji.
Video snimci dostupni su sa titlovima na engleskom, bugarskom, rumunskom, ukrajinskom i srpskom jeziku. Za svaku od verzija posetite stranicu ovog sajta na jeziku na kom želite da pogledate video, u odeljku Materijali.